Mantry na dobrou noc

10. ledna 2017 v 23:12 | Arwen |  Snění a jeho zvláštnosti
Všechny zdravím v Novém roce!

Tento čas s sebou přináší nové začátky, příaběhy, radosti, ale i starosti. Myslím si, že každý z nás zná ty noci, kdy ulehnete s hlavou plnou starostí, myšlenek, nápadů.. Já to znám bohužel taky. Vysokoškoláci mají zkouškové, středoškoláci myslí na maturitu a ples a o pracujících ani nemluvě- daně, složenky, otravný kolega, děti..

Přitom víte, že když nezaberete tak do hodinky, ráno budete nepoužitelní. Tik ťak, další hodinka za vámi, čas je drahocenný a je to k uzoufání.. A já to znám moc dobře, a tak jsem přemýšlela co s tím. Přírodní léky nebo bylinky nejsou zas tak účinné a léky na předpis bych nechtěla. Zkusila jsem tedy něco úplně jiného- mantry. Ty se hojně využívají v buddhismu při meditaci. Jedná se o určité slabiky, které mají svůj vlastní a specifický význam. Mohou být vyslovovány nahlas, nebo si je meditující může přeříkávat ve své mysli.

Nejznámější mantrou je óm a ta má "odstraňovat pýchu a tendenci znovuzrozovat se mezi bohy". Jejich význam však pro naše "spánkové účely" nemá zas takovou váhu, a proto si vymýšlím vlastní mantry.
Může to být cokoliv co se vám bude dobře říkat v duchu- např. om-sá, on-tó atd. Někomu to může přijít bizarní, ale ten princip je opravdu jednouchý a funkční. Důležité je také pravidelné dýchání. Při první slabice (které "říkáme" v duchu) se nadechujeme a při druhé vydechujeme. Kouzlo celého našeho počínání je v tom, že se soustředíme pouze na ty jednotlivé slabiky a nedovolíme mozku zaplétat se do nových a nových myšlenek. Stačí chvilka odříkávání a začnou se vám zjevovat obrazy. Určitě znáte ony polospánkové sny a to už je téměř výhra.

Avšak pokud je někdo z vás vášnivým milovníkem kávy, stejně jako já a dá si víc šálků než by měl a nejlépe před spaním, tak mu zřejmě ani mantry nepomohou..

Tak tedy sladké sny, nespavci..


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | Web | 11. ledna 2017 v 1:14 | Reagovat

Právě nespím a tak jsem si pustila PC. Jdu zkoušet usnout s tvojí mantrou. Líbí se mi on-tó.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama