Fascinující síla přírody aneb ničivá tornáda

14. ledna 2017 v 16:19 | Arwen |  Příroda
Již od dětství mě fascinovala obrovská a zlověstná síla přírody a všechny katastrofy s ní spojené, jako tornáda, orkány, tsunami, bouře a zemětřesení. Samozřejmě je to fenomén, který s sebou přináší spoustu neštěstí, smutku, zranění a v hoších přípaech i smrt. Je to děsivé, ale zároveň tak zajímavé. Tornádo je větrný vír s obrovkou sílou, který může vznikat na pevnivě, ale i na vodní hladině. Na vznik tornáda má vliv srážka teplého a studeného vzduchu, podobně jako u bouřek, avšak ani sami meteorologové neznají přesnou příčinu vzniku tornáda. Wikipedie o tom říká: "Z dosud nedostatečně známých příčin se někdy uvnitř objeví vír, který se stává viditelným, jestliže je vzduch dostatečně vlhký, aby mohlo dojít ke kondenzaci. Poté se spustí dolů, až dosáhne země - čímž se vytvoří tornádo v pravém slova smyslu"

Nedají se ani předem předpovídat, a proto ochrana proti nim je nedostatečná. V našich oblastech se moc nevyskyují,
ale v končinách Spojených států to není nic výjimečného. Pro posouzení jejich síly se používá Fujitova stupnice se škálou od nejslabšího F0 až po F5, které je jen velmi vzácné. Možná vás to překvapí, ale tyto větné víry se vyskytují i u nás, avšak jeich intenzita a doba trvání je většinou zanedbatelná. Myslím, že v mnoha případech se jim ani nedá říkát tornáda, ale tromby.

Zde je ukázka jedné takové z území ČR, okres Jičín
Klik celý článek


Tornáda větší síly jsou poměrně vzácné, jedním z nejposlednějších případů je jeden z roku 2014 z amerického Arkansasu, při kterém bylo zraněno více než 200 lidí.

Zde nepříliš kvalitní obrázek z nahrávky

Avšak tyto katastrofy se děly i v minulosti. V roce 1946 udeřilo silné tornádo o síle F4 v kanadském Windsoru, které těsně minulo letiště a zničilo přes 400 domů ve Windsoru a došlo k výpadku elektrické elektřiny na celý den.

Na tomto historickém obrázku můžeme vidět jeho děsivou sílu


Příroda je děsivá, mocná, ale také neuvěřitelně krásná a geniální, stejně jako tornáda jsou krásná na pohled, ale velice nebezpečná, pokud vás zastihnou ve svých domovech, bezmocné a nepřipravené na pohromu takových rozměrů.

Slunečný den přeje
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Trpíte depresemi?

Ano, často 25.7% (47)
Ano, ale jen občas 26.2% (48)
Málokdy 13.1% (24)
Spíše ne 15.8% (29)
Ne, nikdy 19.1% (35)

Komentáře

1 Sayuri Sayuri | E-mail | Web | 15. ledna 2017 v 11:47 | Reagovat

ja nechápem, ako je možné, že Česko je od Slovenska na skok a my žiadne tornáda nemáme?! (Neznie to divne, že ich chcem? Dobre.. som divná) Ale proste mňa to tak fascinuje! Je to naprostá dokonalosť (ano, aj to znie divne) ale .. dobre, tak apson vo filmoch to vyzerá perfektne, neviem si pomôcť, ale vážne mi to príde ako fascinujúci prírodný úkaz :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama