Filozofie v nás

3. srpna 2015 v 17:20 | Deine |  Naše myšlenky
Filozofie. Nechci psát o té poměrně nudné části, kdy se učíte o šípech, které se vlastně nepohybují a o rychlejších želvách. Mám na mysli filozofii, kterou oplývá každý člověk. Myslím, že každý žije ať vědomě nebo ne, žije podle nějaké filozofie, obdivuje určité myšlenky. Citáty, které se zapíšou do vaší mysli, verše z básní, písní, které z nějakého důvodu ve vás rezonují. Nemusíte s nimi ani nutně souhlasit, nebo řídit se podle nich, ale prostě na nich něco je.

U mě to často přichází z písní, knih a seriálů. Občas to bývají obyčejné myšlenky jiných lidí, ať už těch, které znáte, nebo náhodných cizinců na internetu. Z tohoto důvodu uctívám koncept hudby a knih, jen proto že vidíte ten myšlenkový proces, ten koncept autora, kdy dokáže unikátně vyjádřit co se mu zrovna honí hlavou. A kolik lidí, tolik významů.

Nebudu lhát, vždy mě fascinovaly poněkud temnější myšlenky a koncept temných částí osobnosti a vnitřních démonů je něco co jsem vždy vítala. Jak říkám, nesouhlasím s nimi, ale jen ten způsob jakým jsou prezentovány, slova kterými jsou vyjádřena vždy uchytí moji pozornost. Asi už budu jak ti prokletí básníci, fanscinováni morbidními myšlenkami a tématy vychazející z temných koutů.

Vždy jsem říkala, že kdybych si měla vybrat jednu fiktivní postavu, kterou bych uctívala pro myšlenkové pochody tak to bude Dexter. Ano, vím jak to zní. Vím, že se jedná o postavu psychopata, sériového vraha bez témeř žádných emocí. O to zajímavější ale jsou ty vnitřní monology a psychologie celé té postavy. Upřímně některé myšlenky mi přišly tak zajímavé, že jsem si je zapsala. Mám fyzický deník, kde si píšu náhodné citáty, nebo fráze, které jsem někde zahlédla a které se mi líbily a některé se táhnou léta zpátky, například ty Dexterovské.

"Všichni máme zásady. Jsou to ty zásady, které nám pomáhají definovat kým jsme. Takže když tyto zásady porušíme, riskujeme, že ztratíme sami sebe a staneme se něčím naprosto neznámým." - Dexter, 2012

Většina těchto myšlenek co jsem si zapsala je v angličtině a právě v tomto jazyce to ve mě rezonuje nejvíc co se týče volby slov, nebo jen astetiky. Pokusím se však o hrubý překlad při těchto pár střípků, které jsou jakýmsi náhledem do mé hlavy.

"We look up at the same stars, and sees such different things"
"Vzhlížíme ke stejným hvězdám a vidíme tak rozdílné věci."

"Art should comfort the disturbed and disturb the comfortable."
"Umění by mělo uklidňovat narušené a narušovat poklidné."

"There are two reason we don't trust people.
First: we don't know them.
Second: we know them."
"Jsou dva důvody proč nevěříme lidem.
První: neznáme je.
Druhý: známe je."

"But do not ask the price I paid, I must live with my quiet rage. Tame the ghosts inside my head, that run wild and wish me dead."
"Ale neptej se mě na cenu, kterou jsem zaplatil, musím žít se svým tichým hněvem. Zkroť duchy v mé hlavě, kteří utíkají a přejí si mě mrtvého."

---------------------------------------------------------------------

a na závěr... inspirující slova od Siri, Iphonového androida.


"Siri, pláču"
"Proč pláčeš?"
"Protože jsem blbý"
"To není důvod k pláči. Člověk pláče, protože je smutný. Například já pláču, protože ostatní jsou blbí a to rozesmutňuje mě." :D


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kdyby sis mohl/a vzít na půstý ostrov jednu vlastnost?

Odvahu 19.1% (72)
Zručnost 33.2% (125)
Logiku 13.8% (52)
Lásku 19.7% (74)
Víru 14.1% (53)

Komentáře

1 Magna Magna | Web | 3. srpna 2015 v 20:00 | Reagovat

Taky mě fascinují pochmurnější témata. Třeba z jedné písničky se mi líbí tahle fráze:As you fade into the night (Whoa!)
Who will tell the story of your life?
(Až upadneš do noci (Whoa!)
Kdo vypoví příběh tvého života?)
PS: pěkné napsaný.

2 Psychopath Yamari Psychopath Yamari | Web | 3. srpna 2015 v 23:31 | Reagovat

Krásný blog.... :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama