Květen 2014

Kdo jsi v okolí jiných?

19. května 2014 v 17:53 | Deine |  Naše myšlenky
Dobré odpoledne.

Už pár let přemýšlím o tom jak se lidé mění a ovlivňují v přítomností jiných. Párkrát jsem se tohoto tématu už dotkla, ale nikdy jsem nemluvila o tom jak přátelé, nebo různé typy nás ovlivňují a mění v úplně jiné osobnosti.

Nemluvím tady o autoritách, nebo lidech, které neznáme - tam je to skoro samozřejmé, že se necítíme natolik pohodlně abysme byli úplně sami sebou. Můžou to být dobří přátelé, známí, kdokoliv. Jsou tu lidé se kterými můžeme být opravdu sami sebou, ale málokdy se tak stane. Málokdy existují lidi se kterými můžete mluvit o všem už jen z prinicpu, že každého nezajímá vše. Mám kamarády, které zajímá kultura, muzika, filmy. Má nejlepší kamarádka naopak o těchto věcích nemá nejmenší tušení, ale za to je to člověk, který podrží a se kterým můžu probírat různé existenční otázky. Ano, tito lidé by vyslechli i vaše blábolení o věcech, které je nezajímají - jsou to přátelé! Ale proč je tomu vystavovat když existujou jiní, kteří to ocení více.

Znám ale lidi, kteří jsou velice fajn, ale jejich charakter mě tak nějak ovlivňuje. Pokud je někdo naprostý pohodář a flegmatik, tak se naladím na tu vlnu a kolikrát lehce zrcadlím tu náladu a postoj k věcem. Není to pravidlem, to je jisté. Ale všimla jsem si, že vtip, kterému se s někým zasmějete v soukromí někdy nezní stejně ve společnosti. Reakce, které očekáváte často nahradí jiné, více otevřené pro skupinu. Všimla jsem si toho u sebe i u jiných.

Mám známého, který je velice fajn, ale kdykoli jsem kolem něj tak jsem docela bez energie a nemám potřebu mluvit. Nevím čím to je, není to tím, že bych se styděla, nebo bych neměla náladu, ale tak nějak... nereaguju tak dobře jako s jinýma lidma.

Za celý svůj život jsem potkala málo lidí, kteří by mi na 100% rozumněli, nebo bych se cítíla naprosto v pohodě. Zní to negativně vůči ostatním, ale tak to není. Cítím je fajn a jsem spokojená se společností, kterou mám, ale takovou tu naprostou vnitřní pohodu zažívám docela málokdy. Stává se mi to jen občas a lidé kteří takoví jsou se rovnají počtu 1 - 2? Podle toho o jakou atmosféru a událost se jedná.

Někdy je mi díky toho docela líto, že zbytek světa nevidí můj celý "potenciál" jako společenského tvora. Protože si myslím, že to mám v sobě, umím konverzovat hbitě a jsem pro každou zábavu, ale prostě... musí být ti správní lidi. A většina těch lidí nemůže za to jak na mě působí. Řekla bych, že to si člověk nevybere.

Otázkou pak je - lidé, ke kterým nejvíce vzhlížíme a cítíme se kolem nich nejlépe jsou často ti, kteří jsou pořád sami sebou. Ale jsou opravdu? Nebo jen kolem vás? Je to možné, že si prostě jen "padnete do noty".

http://a1.s6img.com/cdn/0009/p/2101733_9105562_lz.jpg


Look up - Otevři oči

9. května 2014 v 18:37 | Deine |  Zajímavá videa
Zdravíčko. První chci říct - přesáhli jsme příčku 50 000 návštěvníků na našem blogu a za to děkuji a jsem velice vděčná :). K tématu - na konci dubna bylo zveřejněno skvělé video, které se okamžitě stalo virálním a jeho shlédnutí sčítají několik miliónů a jdou dál. Toto video mi představila Arwen, tak doufám, že se nebude zlobit, že to vydám za sebe :).

Jedná se o video - báseň - příběh, která se zaměřuje na zamyšlení nad dnešními technologiemi a jak nás to mění a ovlivňuje. Je to velice ... prozíravé video, nutí vás přemýšlet nad touto dobou a jakou oběť dáváme za technologii. Video bylo přeloženo do češtiny a i když v titulkách nevidíte ten rým, který dělá celé video speciální, myslím, že každý ocení kreativitu a píli, která musela do tohoto díla jít.

Enjoy.Denní snění

4. května 2014 v 19:53 | Deine |  Snění a jeho zvláštnosti
Denní snění, nebo anglicky "Daydreaming" je stav mysli, kdy se odpoutáme od okolí a ponoříme se do našeho malého, osobního světa. Narozdíl od obyčejných snů, tady je veškerý děj čistě na nás. Lidé většinou sní při automatických a nudných činnostech každodenního života.

Studie zjistily, že obsah těchto snění bývá často o věcech, které máme v plánu dělat a přehrávání scénářů, které nás čekají. Mozek si tak lépe pamatuje jaké věci nás ten den, nebo v určitý časový úsek čekají. Denní snění mají více mladí lidé a bývá to proto, že nejsou tak zaneprázdnění každodenními povinnostmi a obecně netíhnou tak k racionalismu. Starší lidé pak touto formou vzpomínají.

Tyto představy, denní snění mi osobně přijdou velice fascinující. Je to tak obyčejná věc a přitom velice zajímavá.. když se nad tím zamyslíte, tak si vytváříte nějaký scénář ve vlastní hlavě a VIDÍTE co mají postavy na sobě, VIDÍTE prostředí, které je obklopuje. A přitom.. koukáte před sebe a vlastně nevidíte nic. Jsou to představy jasné, ale přitom neuchopitelné, jenom takové... informace, které někde vzadu ve vaší hlavě dávají smysl a obraz.

Já jsem snílek a když mám možnost tak sním jak to jde. Často mám inspiraci z každodenních situací, nebo seriálů a knih, které jsem četla. Většinou to jsou příjemné, dobrodružné věci, které se nemůžou tak lehce stát. Někdy vytvářím celé série příběhy na sebe navazujících a mám tam postavy s jmény, oblečením, zápletkou a rodinnou historií. Je to fascinující, mít tento vesmír sám pro sebe. Často tam je moje alter-ego, vylepšená verze sama sebe a jindy úplně někdo jiný. Záleží jak moc blízko k tomu příběhu chci mít.

Nejčastější místa, kdy takhle vypnu jsou když venčím své psy, uklízím, nebo jdu někam, kde nepotřebuju znát cestu. Další místa jsou samozřejmě sprcha, kde člověk vyřeší víc životních otázek než ve škole, nebo před usnutím na dobrou noc. Pak se mi ale často stává, že mě někdo pozná na ulici a já, jakožto v autopilotovi ho nevidím a pak vypadám jako ignorant, který kašle na všechny :D.

Samozdřejmě nemůžeme zapomenout na představy... ne tak slušné. Lidé v denním snění často pracují na stejném principu jako noční sny. Mají méně morálky a více instinktů. Co to o nás vypovídá? Když se nad tím zamyslíte, hodně situací by vypadalo úplně jinak kdybysme měli tolik sebevědomí a méně morálních zásad, nebo vlastních pochybostí. Svět by byl o dost jasnější a upřímnější, řekla bych.

Jaké máte s denním sněním zkušenosti Vy? Sníte rádi, nebo jen občas vzklouznete do světa fantazií nevědomky? Oblíbená témata?

http://fc06.deviantart.net/fs71/i/2013/018/4/0/daydreaming_by_benjiiben-d5rv9o0.jpg