Srpen 2013

Thovt

31. srpna 2013 v 17:57 | Arwen |  Náboženství
Považujte to za zvláštní nebo divné. Jak chcete. Obecně jsem asi přeci jen tak trochu modrý autobus v deštivé Anglii. Když se mi na mysli znenadání vynoří slovo, které ani nedává smysl, napíšu si ho někam. Slovo které nijak nesouvisí s danou situací a chvíli i třeba přemýšlíte, zda vůbec existuje. Později si daná slova, či fráze procházím a pátrám na internetu. Jedním z těch slov bylo "Thovt" . Tušila jsem, že to bude mít spojitost s egyptským božstvem a i přestože egyptologie patřila mezi mé zájmy, jistotu jsem neměla. A skutečně. Thovt je egyptský bůh a musím uznat, že opravdu velmi zajímavý. A tak nám tento článek dodá další střípek do rubriky "náboženství" .

Některá fakta si vypůjčím z wikipedie, protože se neodvažuji označit za egyptologa.
Tak tedy, Thovt se zobrazuje s hlavou Ibise, což je tento pták (pro případ neznalosti) :

Thovt by mohl být bohem více věcí, např. Měsíce, magie a čarování, moudrosti, písma a řeči.. Avšak má zvláštní význam. Přisuzuje se mu aspekt boha stvořitele, původce božské moudrosti. Naznačují, že není stvořený, že existuje ve vesmíru i se svou moudrostí. Egypťané sé prý báli vyslovení jeho jména, a tak používali různé slovní hříčky a zkomoleniny.
"Thovt je bůh všech intelektuálních činností a znalostí" . Krásná věta že? Také má mnoho spojitostí se slovy, písmem a řečí. Byl prý ochráncem všech písařů. Stejně jako v podobě ibise, je zobrazován i v podobě paviána.

Samozřejmě existují i různí konspirační teorie, hovořící o tom, že Thovt byl ve skutečnosti mimozemšťan. Což se pravděpodobně stejně nedozvíme, jak to bylo. Nejsem velký příznivce teorií typu "Za všechno můžou mimozemšťani", ale musíme uznat, že v historii jsou podivné nesouvislosti, které radši přehlížíme. Na mysli mám nálezy objektů, které v oné "nevyspělé době" neměly co dělat. A tak byli lidé možná mnohem vyspělejší a inteligentnější než si myslíme. Ale kdo jim ty znalosti předal? A proč byly tak náhle zapomenuty a lidé začínali od začátku? Použiji svou oblíbenou frázi: "Kdo ví"..

Ale zpět k tématu. Ať byl Thovt kdokoliv- bůh, mimozemšťan, vládce, tak děkujeme za tvou údajnou spravedlnost, inteligenci a zájem o vše co souvisí s psaním a písaři- "bůh (Thovt) obdařil lidstvo řečí a odlišil je tak od němých zvířat" , děkujeme za tvou tajemnou stránku, týkající se kouzel a magie.


Zdroj několika faktů mi poskytla tato stránka o egyptologii.Udělejte radost neznámému.

27. srpna 2013 v 18:38 | Deine |  Odpočinkové čtení

Zdravím!

I když se zdá, že tu články nepřibývají, nápady zdaleka nedošly. Spíš čas a lenost samotná je viníkem. Se zářím by to snad mělo nabrat větší pravidelnosti :).

Tenhle článek je inspirovaný více faktory, ale nápad k jeho napsání je hlavně ispirovaný britskou okouzlující youtuberkou/zpěvačkou Carrie Hope Fletcher. Carrie je 22 letá slečna, kterou jsem před časem objevila na youtube a která svými názory a obecně postojem k životu mě často inspiruje a dělá mi radost. (youtube: ZDE). Všem kdo umí aspoň trochu anglicky její channel doporučuji :).

http://static.tumblr.com/lvdqpxy/KYimexohj/tumblr_m7fpbc8hly1rs43n3o1_500.png

Abych se dostala k pointě. Carrie v několika svých videích zmínila věci, kterými bysme mohli udělat neznámým lidem radost a nebude nás to stát téměř žádnou námahu.

Nalepovací papírky a tužka
(Původ tohoto nápadu sídlí v tomto videu "Being Nice for No Reason" ZDE)
Jde o jednoduchý, pěkný nápad jak někomu zlepšit den. Stačí si koupit takové ty připomínající nalepovací papírky (které nejsou ani drahé), hodit si je do batohu/kabelky spolu s propiskou a prostě pokračovat ve svém životě. Jedinou změnu, kterou můžete ale udělat je to, že třeba když jste v autobuse, vlaku, v nějaké budově, nebo i někde venku - napíšete na papírek něco hezkého, pro radost, třeba citát nebo vaše motto, prostě něco co byste vy sami rádi našli na náhodném místě. Minulý týden jsem někde za výlohou viděla nápis "No tak se usměj!" a udělalo mi to radost. Když někteří lidé mají špatný den, i sebemenší nápis, nebo zprávička jim může udělat radost. A co vy vítě - třeba v tom budou i pokračovat :).

https://pbs.twimg.com/media/BBFS7bhCYAE4R0Q.jpg

Virtuální pomoc.
(omlouvám se, ale nemohla jsem najít to video :D)
Tohle mě docela mrzí je neplatí pro Facebook, víceméně je to možné hlavně na Twitteru, ale i tak zmíním, protože to ráda dělám. Na Twitteru můžete do vyhledávače zadat klíčové slovo a automaticky vám vyjedou tweety (statusy) obsahující tyto slova. A můžete na ně reagovat aniž byste daného člověka měli v přátelích, nebo něco podobného. Nápad byl takový, aby všichni šli na Twitter, zadali "having a bad day" (mít špatný den) a člověku, který píše, že má špatný den napsat něco pěkného a povzbuzujícího. Doteď to čas od času dělám a lidé jsou vděční a věřím, že jim to zlepšílo náladu, kolikrát mi i děkují za povzbuzující zprávu :).

http://24.media.tumblr.com/4ccce3f4adf6ccec7a5071c323426d53/tumblr_mi2ap8lmCX1s5xsd0o1_400.gif
Pochválit něco někomu.
(tohle absolutně netuším kdo navrhl, ale někde jsem to na youtube pochytila)
Jeden člověk řekl, že každý den řekne někomu něco hezkého, i kdyby si to sám nemyslel. Prostě pochválí ve výtahu boty, nebo sako, řekne něco pěkného člověku na ulici. Říkal jak je neuvěřitelné jak to hned lidem rozzáří den, chtěji se bavit, usmívají se. Sami si řekněte - není to fajn pocit, když vás někdo za něco pochválí, i když je to třeba něco co máte na sobě? Hned vám to o trošku zvedne náladu. Tak proč to neudělat pro druhé? :)

http://www.pickthebrain.com/blog/wp-content/uploads/2008/08/happy-people.jpg
--------------------------------------------------------------------------------
Tímto pozitivním článkem jsem chtěla vyzvat a inspirovat naše čtenáře aby trochu projasnili dnešní zamračený svět :). Člověk nejen rozjasní den jiným, ale také má dobrý pocit ze sebe. Myslím, že je důležité aby na sebe lidé byli hodní i fér. Je fakt, že i já mám občas nálady ala "dejte mi pokoj, nic mě nezajímá", ale když se na to podíváte z většího měřítka, nikdy není dost milým a hodných lidí. Protože v dnešní době je to už menšina a svět zoufale takové lidi potřebuje. Takže udělejte někomu radost pochvalou, lístečkem, nebo virtuálním povzbuzením - jak je libo. Klidně vymýšlejte další způsoby! Vidíte, pomoci někomu neznamená dávat peníze na charity a uklízet po bezdomovcích. Někdy stačí vlídné slovo a den je hned hezčí :).

http://images.fineartamerica.com/images-medium-large/you-make-me-smile-amy-tyler.jpgCo uklidňuje naši mysl?

6. srpna 2013 v 23:56 | Deine |  Meditace
Tenhle článek je trochu ... jiný než ty, které byste mohli čekat u meditační rubriky. Protože meditace není jen sednout si do tureckého sedu, zapnout si relaxační hudbu a hrát si na tibetského mnicha. Meditujeme každý den. A každý úplně jinak. Je to forma uklidnění, uzavření se do vlastní "bubliny".

Sedíte v místnosti se svým kamarádem. Chcete se učit a tak si zapnete hudbu. On na to "Vypni to, nemůžu se soustředit!" a vy odpovíte: "Ale mě to pomáhá." Čím to je, že někteří hudbu při učení snášejí dobře a jiní potřebují naprosté ticho? Řekla bych, že to závisí na tom zda hudba nás uklidňuje, nebo naopak rozptyluje. Jsou lidé, kteří poslouchají hudbu aby se něčemu vyhli, aby zapomněli na věci, snaží se přehlušit myšlenky. Což dělám občas taky, kdo ne? A pak jsou lidé co jsou utahaní z práce, nebo školy a hudbu vyhledávají čistě jako uklidnění. A není uklidnění a rozpýlení vlastně to stejné? No, dle mého je to blízko, ale stejné ne. Takové dvě hranice, které jsou si sice blízko, ale nikdy se vlastně nedotknou.

Já osobně při učení potřebuju hudbu. Je pravda, že většinou soundtracky, nebo hudbu beze slov, ale pořád hudbu. I když taky záleží co se učíte. Když se snažím se něco naučit nazpaměť, tak nemůžu mít hudbu s textem, protože odjakživa texty vnímám a snažím se je vědomě, nebo podvědomě poslouchat a rozumnět jim. Ale například matika, kde už to "chápu" a jediné co mi zbývá je jen počítat tak si pustím normálně hudbu a klidně si zpívám.

Je zajímavé jak to je u každého jinak. Pro někoho je forma meditace u vln moře, jiní potřebují ruch města a ticho je znérvozńuje. Osobně já, která bydlím ve velkém městě můžu potrvrdit, že naprosté ticho mi přijde spíš děsivé než uklidńující a projiždějící auta a tramvaje dodávají celému dojmu takový pocit "že je něco kolem mě" a to mě svým způsobem uklidňuje.

Pak jsou lidé co je uklidňují nápoje jako čaj, káva, nebo bohužel i alkohol. Čím to je? Čaj probouzí a zahřívá, dělá pocit bezpečí a klidu. Káva povzbuzuje a zase zahřívá. Alkohol utlumuje. Stejné s cigaretami. Lidé je kouří když jsou ve stresu, hledají nástroj, který by je uklidnil a bohužel občas volí metody, které nám dlouhodobě nepomůžou.

Další jsou jídla. Je mnoho lidí co se uklidňuje jídlem, což není moc dobrý způsob. Jistě, kousek čokolády na nervy není špatné, ale nesmí se z toho stát zvyk. Já s tím problém nemám, když jsem nervózní tak většinou ani nemám chuť k jídlu a jsem bledá jako stěna.

Takže co z toho plyne? Lidé jsou rozdílní a je to pořád fascinující! Každý je svůj a každý má své způsoby uklidnění, své osobní "meditace". Nebýt toho tak by nejspíš lidé byli pořád nervózní a roztěkaní, prostě každý má to malé místo v sobě, které volá po určitém nástroji, který by nám pomohl urovnat rozházenou mysl.

Jak se uklidňujete vy, nebo provádíte klasickou meditaci? Dejte vědět v komentářích :).