Duben 2013

Lucidní snění - krátký dokument

29. dubna 2013 v 18:47 | Deine |  Lucidní snění
Zdravíčko, konečně se možná budu více věnovat blogu. Byl to náročný měsíc (nebo dva) pro mě i pro Arwen. Měla jsem starostí se školou víc než dost, ale už se to snad za mnou.

Každopádně asi v nejbližší době přibydou nějaké články o Lucidním snění jak bývá zvykem - mívám určitá období "poznatků" a studia než se vrhnu zpět do statusu quo a ráda sdílím dokud jsem naladěla :D. Poslední dobou bloudím po anglických stránkách, protože se zdá, že v českých už není pro mě nic co by mi k LD řeklo něco nového. I když tedy jsme na tom o HODNĚ lépe jak s materiály i knihami než například v roce 2008, kdy jsem s tímto tématem začínala. Tehdy bylo pár základních článků, jedna vědecká dosti nezáživná kniha a tím to haslo :D. Tehdy jsem se naštvala a řekla si, že když materiál není, tak si holt vytvořím vlastní a začla jsem psát články. No tolik k historii, jdeme na to co vám chci ukázat.

Narazila jsem na český 10ti minutový dokument, který vysvětluje fenomén Lucidního snění z vědeckého pohledu a myslím, že je to docela zajímavé pro všechny co se o to zajímají. Já se snažím vytvářet pohledy na LD jak z vědeckého světa, tak z toho méně potvrzeného a snad někdy dojdu k nějakým závěrům, které budu moci sdítet s vámi. Ale zatím moje "výzkumy" snového světa jsou docela dobře :). Jsem vděčná za tento dokument právě pro to, že je český a že česká populace začíná mít o tomto fenoménu větší povědomí než před pár lety a potencionálním snílkům co nejsou tak anglicky zdatní to dá více materiálů a nebudou muset bloudit a narážet do slepých uliček jako já před 5 lety :).Mothman

24. dubna 2013 v 15:23 | Arwen |  Záhadné bytosti

Zdravím vás s krásnými paprsky slunce v zádech. :))

... Tak už se nám konečně otepluje a naše nálady by nemusely být jako na houpačce, ale mohly by se ustálit na hladině příjemné přijatelnosti..

A s kým vás chci dneska seznámit? S "panem" Mothmanem. Určitě ho znáte z filmu " Proroctví z temnot" . Název Mothman se nejčastěji překládá jako- Motýlí muž, avšak Moth ve skutečnosti neznámená motýl, ale mol, nebo noční motýl.

Kdo Mothman vůbec je? Možná by se dal nazvat legendou, avšak svědectví lidí a poměrně nedávna doba jeho zjevování, tomu nenahrávají. Tento záhadný motýlí muž se objevoval v Point Pleasant (západní Virginie, USA) v letech 1966-1967.

Pozorování Mothmana


1) Vše začalo na hřbitově ( jak originální je ten Mothman ). Zde ho spatřilo pět kopajících mužů, jak jim přelétá nad hlavami. Zde také pravděpodobně vzniklo pojmenování Mothman.

2) Dva mladé páry ( stále jsme v roce 1966 ) vypověděly policii, že spatřily motýlího muže s rudě žhnoucími očimi, který pronásledoval jejich auto až do arény TNT (tato aréna se stejně tak objevuje i ve filmu) .

Během následujících dní pozorování přízraku pokračovalo. Sheriff to skepticky okomentoval vysvětlením, že jde o určitý druh ptáka. Načež další biolog přednesl teorii o tom že jde o druh jeřába. Skutečně si lidé mohli splést tohoto ptáka s monstrem, které všechny znepokojovalo?

Posuďte sami...
Jeřáb

Lidé si spojovali Mothmanovy zjevení s blížící se katastofou. Od pádu mostu Silver Bridge, kde zemřelo 46 lidí se Mothman nikdy neukázal. Tyto podivné série zjevení Motýlího muže tedy skončily 15. prosince 1967 s tragickým kolapsem mostu.

Teorií je více.. někdo tvrdí že Mothman mohl být mimozemšťan, někdo tvrdí, že to byla davová histerie a že si ho spletli s ptákem. Ale kde je pravda? No pokud to byl jen pták, tak proč ho zde již nikdo po pádu mostu nezahlédl? A pokud to skutečně byla záhadná, nadpřirozená bytost, tak proč zmizela po takové krátké chvíli?

A pokud to byl vtípek místních obyvatel, tak se shodneme že rozhodně povedený. Protože Mothmanovi byla postavena socha a jistě také přivádí o něco více turistů..
Každopádně film - Proroctví z temnot ( The Mothman Prophecies ) je povedeným, hororem, který mě před několika lety kdy jsem ho viděla celkem vyděsil. Je natočen podle stejnojmenné knihy spisovatele Johna Keela. Je jasné, že pro zajímavost snímku bylo asi lecco přidáno. Základní fakta jsou však téměř totožné.
Přesto doporučuji.. :)

( foto jen pro ilustraci a ano, je mi jasné, že je to maska :D )


Co si o Motýlím muži myslíte vy? ..


Don't break the chain (Nepřeruš řetězec)

16. dubna 2013 v 18:07 | Deine |  Zdraví & Věda
Zdravíčko internete!

Dneska se s vámi chci podělit o jednu zajímavou pomůcku do života, kterou jsem objevila docela dávno, ale odhodlala se k ní a pochopila pravý koncept až před pár dny. Myslím si, že pokud se do toho pustíte tak by vám to mohlo pomoct zlepšit produktivitu a dokutit se k věcem, kterým jste se vyhýbali i když jste je chtěli dělat.

Jedná se o pomůcku s kterou přišel Jerry Seinfield a představil ji jako "Jerry Seinfeld's productivity secret", ale na internetu a obecně se používá název "Don't break the chain" což by se dalo přeložit jako "Nepřeruš řetězec". Neznám oficiální český název, pokud je klidně mě informujte, ale já jsem na něj nenarazila. Dostala jsem se k této věci skrz video britského youtubera Charlieissocoollike (video ZDE).

http://jpetersblog.com/wp-content/uploads/2013/02/todolist-300x264.jpg

Co je "Don't break the chain"?

Jak už jsem zmínila jedná se o pomůcku sloužící k zlepšení produktivity. O co ale doopravdy jde je to, že si vytisknete (nebo máte) kalendář, který zaznamenává nejlépe dny na celý rok na jednom papíře (přehlednější). Nahoru napíšete činnost, kterou chcete dělat a vedle minimální čas, který chcete touto činností strávit. I když byste určitě chtěli hrát 4 hodiny v kuse na piáno, nebo učit se, nedávejte si cíle, které podvědomě cítíme, že nesplníte. Můžete to nechat jednoduché, půl hodina, hodinka. Nebo pouhých 20 minut. Jakmile tento čas strávený nad činností uběhne, uděláte přes den křížek. Nejlépe fixem, nebo něčím výrazným abyste to měli celé dny na očích. Je i vhodné si to někam připíchnout, nebo nalepit, záleží na vás. Ale co je na očích je vždycky lepší.

Pointa celého tohoho "produktivního kalendáře" je to, že byste měli každoděnně křížkovat dny takže se vám z křížků na kalendáři začne tvořit řetězec. A váš cíl? Nepřerušit ho! Pokud ho přerušíte, co se dá dělat, ale pointou je prostě pokračovat dál už jen pro ten křížek abyste si potom řekli "Pořád pokračuju, mám křížek a ještě jsem udělal něco pro sebe."

Stručně? Kalendář --> Zadáte si čas a činnost --> splníte --> křížek. Je to prosté a docela efektivní, pokud tomu opravdu dáte šanci.

Má zkušenost

Jak jsem řekla, až před pár dny jsem se tomu pořádně začala věnovat a zadala jsem si cvičení. Vzhledem k tomu, že moje fyzička je na bodě mrazu a jsem velice líný člověk, chci prostě se dát trochu do formy a tak jsem si dala pohých 20 minut (věřte nebo ne, ale dá to zabrat někomu kdo téměř nikdy předtím nic nedělal). Tato věc mě k tomu více dokopává, protože to nedělám jen pro sebe, ale zároveň chci dosáhnout toho "řetězce", takže není tak jednoduché to prostě "přenechat na jindy" (nikdy).

Zatím mám pár dní a doufejme, že to tak půjde dál, dám vám vědět. Je možné, že si udělám ještě další na více činností ve kterých zaostávám kdoví. Každopádně dala bych tomu šanci pokud jste jedni z tich, kteří nemají moc vůle něco dělat pravidelně :). Může to být cvičení, psaní, kreslení, hraní na kytaru, zbavování se závislostí... cokoliv!

Kalendář, který jsem si vytiskla já (uložte do pc, nebo tak něco, ať máte full velikost):

http://karenkavett.com/dont_break_chain_2013/calendar_small.jpg


Ranní ptáčata vs. Noční sovy

12. dubna 2013 v 22:57 | Deine |  Zdraví & Věda
Ahoj! Omlouvám se za svoji lehčí neaktivitu, je toho teď hodně ve škole a prostě občas není inspirace. Každopádně chci dneska psát o tématu, které je známé jen některým lidem.


Po fyzické stránce naše tělo během dne funguje takto (Omlouvám se za tu "šikmost"). Obrázek je z časopisu 21. století.Ale co psychika? Co naše opravdové soustředění? To se dělí na tzv. Ranní ptáčata X Noční sovy.

Ranní ptáčata

Lidé, kteří se probouzejí dobře ráno a nejlépe ráno fungují. Mají největší aktivitu, největší mozkovou činnost a největší soustředěnost. V průběhu odpoledne a večera se unavují a kolem 11 hodin chodí většinou spát, nebo jsou unavení. Podle vědců tito lidé mají během dne více adrenalinu než druhý typ.

Noční sovy (ptáci)

To jsou lidé pro normální život bohužel méně použitelní. Lidé, kteří mají strašný problém ráno vstávat, nedokáží se dlouho probudit, cítí se ještě několik hodin omámení a vyčerpaní, kolikrát doprovázenou špatnou náladou. V průběhu dne se jejich nálada vylepšuje a největší aktivitu mají večer a v noci. Tito lidé se často od okolí považují za líné a flegmatické, ale často to je tím, že jste je nezažili v noci (v slušném slova smyslu, na co myslíte). Často i když jsou unavení přes den, se kolem 9 hodiny probouzejí a jsou zase čilí. Usínají pozdě v noci, nebo po půlnoci, pokud se nedokopou dříve.


Který typ jsem já? No ten méně užitečný - noční sova. Už jen podle toho v kolik píšu tenhle článek můžete tušit, že moje produktivita a zájem o věci začíná večer. Je to nepraktické, mám strašné problémy se vstáváním do školy a následným chozením "brzo" (Což je o půlnoci, více to přispůsobit nešlo). O víkendech zalehávám naprosto čilá kolem 1 - 2 hodiny a probouzím se mezi 10 - 11. Kdybych si neudržovala tenhle "režim" pravděpodobně bych chodila spát někdy k ránu a vstávala po obědě :D. Takže to zatím udržuju pod kontrolou.

Doufám, že jsem aspoň někomu přinesla zajímavý fakt a nebyla jsem jediná kdo celé roky přemýšlel, proč někteří lidé jsou čilejší a jiní jako oživlé zombie. Jaký typ jste vy?

http://2.bp.blogspot.com/-dLaj3smf1Sg/T_lZJqURMkI/AAAAAAAACHY/ySGCMStt_Q8/s1600/Tired-Owl_1280x960_5299.jpg