Leden 2010

Prokletá píseň

26. ledna 2010 v 21:19 | Arwen |  Záhady
Kdo čte časopis Enigma tak si jistě přečetl článek o písni sebevrahů. Složil jí Rezso Seress když se s nim rozešla jeho dívka a on byl úplně na dně. V hlavě se mu pořád přehrávala jakási melodie a proto usedl za klavír a ztvárnil jí v písni Gloomy Sunday (Pochmurná Neděle) poté spáchal sebevraždu. Píseň se okamžitě stala populární. Ale najednou přibylo sebevražd spojených s touto písní. U lidí co se zabili nacházeli většinou text této písně nebo jí měli přímo zapnutou. Dokonce se zakázala hrát na veřejnosti.

Samozřejmě se také objevily teorie, zda nejde jen o pouze dobře promyšlený marketingový tah. Každopádně se tato nechvalně proslulá skladba stala legendou. Je to skoro jako by pochmurnou melodii této skladby vnukly do hlavy nějaké temné síly, které by měly radost z duší sebevrahů. Ale názor je na vás.

Mě osobně ta píseň nepřipadá nějak zvlášť temná a rozhodně ve mě nevyvolává chutě na sebevraždu. Ale nevím, co to může udělat např. s lidmi, kteří trpí delší dobou depresí, nebo nejsou v naprostém psychickém pořádku. Skladbu Gloomy Sundays od Rezso Seresse můžete najít na youtube. Nedoporučuje se poslech lidem smutným a trpícím depresemi>> takže jen psychicky vyrovnaným lidem a na vlastní nebezpečí :))


Arwen